Belgisch Tijdschrift voor Nieuwste Geschiedenis: literatuur, bezetting en artificiële intelligentie staan centraal in het eerste nummer van 2026

Het nummer begint met drie bijdragen. De eerste is van de hand van Margaux Van Uytvanck (postdoctoraal onderzoeker aan de ULB en projectcoördinator bij het NFWO) en beschrijft het poëtisch traject van Marcel Broodthaers voor zijn overstap naar de plastische kunst. Daarna volgt een artikel van Pierre-Alexis du Bus de Warnaffe (doctorandus aan het European University Institute in Firenze) over de geschiedenis van de administratieve controle en de identificatietechnieken in België en, vooral, de rol van de gemeentes in verband met de Personal-Ausweis die de Duitse bezetter tijdens de Eerste Wereldoorlog in ‘Groot-Brussel’ heeft ingevoerd. Tot slot licht Gertjan Desmet (archivaris bij het CegeSoma-Rijksarchief) in zijn artikel zijn indrukwekkende archivalische analyse toe over de authenticiteit van het typoscript van de beroemde toespraak van Patrice Lumumba op 30 juni 1960.
Naast deze bijdragen vindt u ook een debatdossier over het gebruik van artificiële intelligentie in het historisch en archivalisch onderzoek, met position papers van Xavier Gillard (FED-tWIN-onderzoeker in het Rijksarchief en aan de UCLouvain), Frédéric Clavert (onderzoeker aan het Luxembourg Centre for Contemporary and Digital History — C²DH) en Caroline Muller (onderzoeker aan de Université Rennes 2).
Een compacte en verhelderende publicatie op het raakvlak van bronnenanalyse, methodologische vernieuwing en de grote uitdagingen voor de herinneringscultuur, die eindigt met veertien samenvattingen van doctoraatsthesissen die recent aan Belgische universiteiten verdedigd werden.
Dit nummer is te koop tegen 15,00 euro (exclusief verzendkosten) en kan besteld worden bij het CegeSoma, Luchtvaartsquare 29 – 1070 Brussel, +32 2/556 92 11 - cegesoma@arch.be.